21 stycznia, 2022

Impotencja a uraz kręgosłupa

Kręgosłup jest niezwykle istotną częścią naszego ciała, która jest połączona pomiędzy mózgiem, a pozostałymi narządami. Dzięki impulsom nerwowym przechodzących przez niego, ośrodki mózgowe mogą kontrolować funkcjonowanie całego organizmu. Ośrodki nerwowe w odcinku krzyżowym odpowiadają za odruchy seksualne, przez co wpływają na męską potencję. W przypadku mechanicznego urazu kręgosłupa możliwa jest nawet impotencja. Im uraz jest poważniejszy, tym większe ryzyko zaburzeń wzwodu.

Uraz kręgosłupa a problemy z potencją

Lekarze uważają, że nawet 13 procent zaburzeń wzwodu spowodowanych jest kontuzjami oraz urazami organicznymi. Mężczyźni, u których doszło ogólne uszkodzenie rdzenia kręgowego, narażeni są w większym stopniu na problemy z funkcjami seksualnymi, aniżeli osoby z częściowym urazem. Aby mogła pojawić się wysokiej jakości erekcja, niezbędne jest prawidłowe przekazywania bodźca seksualnego w postaci impulsu nerwowego z mózgu przez rdzeń nerwowy, aż do prącia. Impuls ten odpowiada za uwolnienie tlenku azotu, który doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych. W ten sposób krew może dopłynąć do penisa, dzięki czemu mężczyzna uzyskuje wzwód. Wszelkie dysfunkcje układu nerwowego mogą być odpowiedzialne za impotencję. Osoby z urazem kręgosłupa cierpią nie tylko na zaburzenia wzwodu, ale także większość z nich ma problem z wytryskiem.

Jaką funkcje spełnia kręgosłup dla potencji?

Kręgosłup pełni rolę przewodnika impulsów nerwowych z mózgu do pozostałych narządów i układów w ludzkim ciele. Ośrodki nerwowe zlokalizowane w jego krzyżowym odcinku krzyżowym odpowiadają za pewne odruchy seksualne, czyli erekcję, pobudzenie, orgazm oraz wytrysk. Jeśli dojdzie więc do kontuzji, w zależności od jej rodzaju, może dojść do problemów z erekcją czy też jej całkowitego zaniku. Ośrodki nerwowe rdzenia kręgowego odpowiadają za dwa jej rodzaje, czyli erekcję odruchową kontroluje rejon w odcinku S2-S4 kręgosłupa, natomiast tą psychogenną kontroluje obszar T10-L2. Jeżeli te sfery nie zostały naruszone, wówczas mężczyzna zachowa swoje funkcje seksualne, a jeśli kontuzja dotyczy również ich, może mieć on wówczas problemy ze swoimi funkcjami seksualnymi. Niekiedy u osób po urazie kręgosłupa następuje wzwód, aczkolwiek nie wystarcza on do odbycia stosunku płciowego z partnerką. Penis nie jest on odpowiednio twardy, czy też traci po chwili swoją sztywność.

W jaki sposób działa erekcja?

Można wymienić erekcję psychogenną oraz odruchową. Jeśli chodzi o rodzaj psychogenny, pojawia się ona bez stymulacji narządów płciowych czy też stref erogennych, nie jest więc do niej potrzebny dotyk partnerki. Wystarczą za to same obrazy wizualne, dźwięki i wyobrażenia. Mózg najpierw przetwarza sygnały pobudzające z zewnątrz, po czym wysyła impuls do środka rdzenia kręgowego, zlokalizowanego w odcinku T10-L2 kręgosłupa, natomiast stamtąd informacja o pobudzenia wysyłana jest do penisa. U panów z kontuzją dolnej części kręgosłupa zazwyczaj występuje dalej wzwód, jednak dużo zależy od siły i wielkości urazu. Wzwód odruchowy pojawia się mimowolnie, podczas stymulacji fizycznej penisa albo stref erogennych. Kontrolują go ośrodki nerwowe znajdujące się w obszarze rdzenia kręgowego na odcinku S2-S4. W przypadku kiedy ten rejon nie został uszkodzony, wówczas mężczyzna może cieszyć się z niezaburzonego procesu odruchowej erekcji.

Jak odzyskać erekcję po uszkodzeniu kręgosłupa?

Niestety wiele panów cierpi z powodu impotencji wynikającej z urazu kręgosłupa. Niekiedy wzwód pojawia się, aczkolwiek nie pozwala na czerpanie satysfakcji z seksu. Wtedy właśnie lekarz stwierdza zaburzenia erekcji i w pierwszej kolejności wysyła pacjenta do neurologa. Sposób leczenia zależy od indywidualnego przypadku i rodzaju kontuzji. W wielu sytuacjach przydają się środki na potencję, takie jak Viagra cena czy też Kamagra. Specjaliści polecają również suplementy na potencję. Według badań niebieska tabletka, a także jej zamienniki pomagają również panom z uszkodzeniami rdzenia kręgowego między segmentami T6 i L5. Środki te poprawiają jakość erekcji i przywracają zdolność do jej uzyskania.

You may have missed