28 listopada, 2021

Impotencja – jakie mogą być jej przyczyny?

Impotencja jest typem seksualnej dysfunkcji, która występuje u mężczyzn w różnym wieku. Najważniejszym symptomem impotencji, z których osoby chore zgłaszają się do lekarzy to brak erekcji albo ejakulacji (in. wytrysku) pomimo seksualnego podniecenia i w pełni satysfakcjonującej wstępnej gry. Krótkotrwałe zaburzenia w zakresie erekcji nie są niczym złym i nie można ich mylić z impotencją. 

Impotencja – definicja

Impotencja to dysfunkcja seksualna, która przejawia się przede wszystkim w zaniku wzwodu oraz wytrysku pomimo seksualnego podniecenia. Nie można w żadnym przypadku mylić niedługo trwających zaburzeń erekcji z impotencją, gdyż impotencja związana będzie na ogół z nieodpowiednim przepływaniem krwi. Tego typu sytuacja prowadzi do tego, iż penis nie może uzyskiwać pełnych i trwałych wzwodów. 

Według licznych badań, z impotencją mierzy się około 50 procent panów będących w wieku między 40 a 70 lat. Niestety, wielu spośród nich ignoruje tego typu problemy twierdząc, iż jest on tym samym, co brak męskości, więc rezygnują w ogóle z seksualnej aktywności. Impotencja sprawia, iż osoba chora ma niskie poczucie własnej wartości, nierzadko wpada w depresję, obawia się także braku akceptacji ze strony partnerki. Dzięki ciągle rozwijającej się medycynie, udostępnione zostały zupełnie nowe sposoby leczenia, które umożliwiają powrót do dawnej sprawności seksualnej, co w konsekwencji ma także za zadanie podnosić samoocenę i poprawić psychiczne zdrowie. 

Impotencja – powody, dla których ona występuje

Impotencja pojawia się zwykle u panów w wieku powyżej 50 lat. Zdarza się także znacznie wcześniej. Impotencja może zostać podzielona na pierwotną oraz wtórną (pojawiająca się w czasie właściwego seksualnego funkcjonowania). W większości wypadków, impotencję wywołuje nieodpowiedni przepływ krwi, w wyniku czego, penis nie będzie w stanie uzyskiwać pełnych i trwałych erekcji. Może to być problematyczne i zawstydzające dla panów, którzy pragną prowadzić udane życie w sypialni. 

Większość spośród panów uznaje takie objawy, jako efekt starzenia się, albo twierdzi, iż nie są one zbyt istotne. Prawda jest jednakże taka, iż ciągle około 80 procent panów nie podejmuje w ogóle tematyki własnej seksualności u lekarzy pierwszego kontaktu. 

Można wyróżnić co najmniej kilka przyczyn męskiej impotencji: 

 • impotencja mająca podłoże psychiczne – jest ona skutkiem lęku, który pojawić się może w związku z potencjalnym występowaniem seksualnej czynności albo seksualności w ogóle. Taki stan mogą wywoływać kompleksy, poczucie grzechu, strach przed ciążą albo traumatyczne przeżycia z przeszłości, 
 • impotencja mająca podłoże fizyczne – przyczynę zaburzeń wzwodu stanowić mogą: narkotyki, alkohol, wiek, cukrzyca, choroby serca. 

Innymi czynnikami, które mogą wpływać na powstanie impotencji, mogą być:

 • neurogenne – stwardnienie zanikowe boczne, paraplegia, stwardnienie rozsiane, guz mózgu, udar mózgu, uraz kręgosłupa,
 • hormonalne – wysoki poziom prolaktyny albo niski poziom testosteronu, 
 • farmakologiczne – branie antydepresantów, leków na nadciśnienie, neuroleptyków,
 • krążeniowe – zmiany w obrębie naczyń prącia, palenie papierosów, miażdżyca, cukrzyca,
 • mieszane – impotencja o mieszanym podłożu występuje u około 1/3 panów. 

Mężczyźni, którzy poszukują przyczyn swoich problemów ze wzwodem, powinni zadać sobie parę ważnych pytań:  

 • czy kłopoty z niewłaściwą erekcją wystąpiły u nich nagle, czy też nasilały się w stopniowy sposób,
 • czy w trakcie ostatniego okresu, doświadczyłeś przewlekłego stresu?,
 • czy używasz środków mogących wpływać negatywnie na erekcję?
 • czy palisz w nałogowy sposób papierosy?,
 • czy nadużywasz alkoholu?,
 • czy pojawiają się u ciebie inne dolegliwości, które mogą sugerować zaburzenia o charakterze hormonalnym albo inne schorzenia?

Jeżeli na większość spośród powyższych pytań, panowie odpowiedzą twierdząco, powinni udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje główną przyczynę zaburzeń, jak i wdroży ewentualne leczenie. 

You may have missed