21 stycznia, 2022

Medyczne przyczyny impotencji

Instytut Narodowy Zdrowia w Stanach Zjednoczonych ocenia, iż w tym kraju zaburzenia erekcji dotyczą ok. 30 milionów obywateli. Częstotliwość występowania schorzenia rośnie razem z wiekiem: na impotencję w wieku 50 lat cierpi niestety 4 procent mężczyzn, w wieku 60 lat aż 17 procent, zaś w wieku 75 lat zaburzenia erekcji, spotykane są u 47 procent panów. 

Jak można definiować impotencję? 

Impotencja jest stanem, w którym mężczyźni nie są zdolni do osiągania albo/i utrzymywania erekcji w stopniu, który byłby wystarczający celem odbywania satysfakcjonujących seksualnych stosunków. Słowo impotencja, jest coraz rzadziej używane, obecnie częstszym określeniem są zaburzenia erekcji. 

Jakie są najczęstsze przyczyny impotencji? 

W piśmiennictwie jeszcze do lat 80 XX wieku, przeważało przekonanie, iż większość przypadków zaburzeń w zakresie erekcji ma podłoże psychogenne. W najnowszych dokumentach przeważa przekonanie, iż najczęstszymi przyczynami impotencji, są te mające charakter organiczny (przede wszystkim czynniki hormonalne, neurogenne czy krążeniowe). Zaburzenia erekcji mogą stanowić nie tylko problem podczas uprawiania seksu, ale mogą też zasugerować poważne kłopoty zdrowotne. Impotencja stanowić może symptom uszkodzenia nerwów i naczyń u tych osób, które już od dłuższego czasu cierpią na cukrzycę. 

Ocenia się, iż organiczne przyczyny zaburzeń erekcji, to około 70-90 procent, zaś czynniki psychologiczne to już dużo mniejszy odsetek, bowiem 10-30 procent. Jednakże stres, napięcie ciągle w sporym stopniu stanowią przyczynę zaburzeń wzwodu na tle psychologicznym. Trzeba również mieć na uwadze, iż nie jest możliwe arbitralne oddzielenie przyczyn organicznych od psychicznych. Podlegająca ciągłemu rozwojowi seksualna niemoc spowodowana chociażby cukrzycą, w dalszym etapie będzie powodować kłopoty mające podłoże psychogenne. Jest to rezultat tak zwanego błędnego koła – mężczyźni z uwagi na strach, że kolejny raz im się nie uda, będą unikać za wszelką cenę seksu. 

Zaburzenia erekcji mające charakter przejściowy 

Na temat zaburzeń, możemy mówić tylko wtedy, kiedy trudności ze współżyciem powtarzają się wiele razy, pomimo istnienia odpowiedniej emocjonalnej relacji pomiędzy partnerami w długo trwającym związku. Występowanie symptomów zaburzeń wzwodu podczas epizodycznych kontaktów seksualnych, tym bardziej, jeżeli towarzyszy im mocne napięcie, jest zwykle normalnym zjawiskiem, które wynika z przewlekłego stresu. Impotencja to zaburzenia bardzo wstydliwe dla panów, zatem rzadko udają się oni do specjalisty, co stanowi duży błąd, gdyż obecnie medycyna będzie w stanie w wielu wypadkach przywrócić osobie chorej erekcję. 

Organiczne przyczyny impotencji 

  • czynniki endokrynologiczne – nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, hipogonadyzm, cukrzyca,
  • schorzenia naczyń – przewlekłe i niedokrwienne w kończynach dolnych, przewlekle występująca niewydolność nerek, 
  • zabiegi operacyjne w obrębie pęcherza,
  • usunięcie prostaty,
  • zabiegi i urazy w obrębie miednicy mniejszej,
  • udar,
  • schorzenia i urazy w rdzeniu kręgowym,
  • schorzenia neurologiczne – choroba Parkinsona, zespół Alzheimera, stwardnienie rozsiane.  

Organiczna i psychogenna impotencja 

Zróżnicowanie przyczyn impotencji opiera się wyszukiwaniu cech, które są charakterystyczne dla zaburzeń na tle psychogennym czy też organicznym. Pamiętajmy, iż ich występowanie może być równoczesne. Do czynników, które mogą zasugerować organiczne tło, zalicza się cechy takie jak: brak pełnych erekcji bez uwagi na sytuację, brak erekcji w czasie masturbacji, opóźnienie wytrysku, obniżone libido, wtórny strach w postępujących zaburzeniach erekcji, zupełny brak erekcji, postępujący przebieg zaburzeń, starszy wiek. 

Wśród czynników, które mogą zasugerować możliwość psychogennej etiologii impotencji, należy wymienić: pełne erekcje w czasie masturbacji, pieszczot, młody wiek, spontaniczne erekcje, właściwe libido. Podłoże psychiczne zaburzeń erekcji, może być poczucie grzechu albo winy czy też przewlekły stres w pracy. 

You may have missed