21 stycznia, 2022

Nadużywanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do impotencji

Współczesny mężczyzna przyjmuje za dużo leków przeciwbólowych. Stąd pojawia się wiele kłopotów. Uzależnienie się od popularnych środków przeciwbólowych, wpływa negatywnie żołądek i przeciąża wątrobę. I tu pojawia się nowy problem: naukowcy odkryli bezpośredni związek między stosowaniem środków przeciwbólowych przez mężczyzn a zmniejszeniem potencji. Według statystyk dorośli mężczyźni coraz częściej sięgają po środki przeciwbólowe a jednocześnie rośnie liczba osób narzekających na problemy w życiu seksualnym. Leki o takim działaniu są potrzebne do niwelowania dolegliwości ale przez krótki czas i w niewielkich dawkach.

Leki przeciwbólowe to droga do impotencji

 

Ostatnie badanie przeprowadzone przez lekarzy urologów, potwierdziło tezę, o zgubnym wpływie przyjmowania zbyt dużych ilości leków przeciwbólowych przez mężczyzn w różnym wieku. Badaniu poddano dużą grupę panów w wieku od 44 do 68 lat. Okazało się, że mężczyźni, którzy stale przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), znacznie częściej narzekają na spadek sprawności seksualnej. Wśród mężczyzn w podanym przedziale wiekowym nieprzemyślane, nadmierne stosowanie takich tabletek może powodować impotencję.

Urolodzy odkryli, że mężczyźni, którzy brali leki takie jak na przykład aspiryna, paracetamol czy ibuprofen, mieli aż około 40% większe prawdopodobieństwo rozpoznania zaburzeń erekcji niż ci, którzy tego nie robili. Według specjalistów takie leki blokują hormony odpowiedzialne za erekcję. Co więcej, prawdopodobieństwo rozpoznania zaburzeń erekcji jest o również o 40% większe niż u osób, które nie przyjmują narkotyków lub rzadko piją. To jest bardzo niepokojące i mężczyźni muszą dokładnie rozważać długość przyjmowania oraz ilość leków na ustąpienie bólu. Najważniejsze jest jego pochodzenie, to pozwoli zrezygnować z ich stosowania.

Odczucia mężczyzn i zdanie urologów na temat leków oraz impotencji

Spośród badanych, którzy regularnie przyjmowali tabletki przeciwbólowe, ponad 60% zgłosiło całkowity brak erekcji. Urolodzy nazywali męskie genitalia termometrem, który sygnalizuje obecność problemów z naczyniami krwionośnymi. Rzeczywiście, tętnice w penisie są mniejsze niż te, które dostarczają krew do serca. W związku z tym mogą zostać wcześniej zablokowane. Zwężone tętnice utrudniają prawidłowy przepływ krwi, który jest odpowiedzialny za erekcję.

Tak, przyjmowanie niektórych leków może naprawdę zmniejszyć erekcję.To jest jakby ich efekt uboczny. Należą do nich także niektóre leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, czyli obniżające ciśnienie krwi, diuretyki, silne leki przeciwskurczowe, które rozluźniają napięcie naczyniowe. Ale to jest tymczasowe zjawisko. Po zaprzestaniu przyjmowania tych leków problemy z erekcją powinny ustąpić. Ponadto, jeśli mężczyzna zauważy związek między spadkiem potencji a przyjmowaniem leku, musi natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Teraz jest duży arsenał narzędzi, prawdopodobnie będzie można wybrać lek do leczenia na przykład tego samego nadciśnienia, który nie spowoduje problemów w życiu intymnym.

Podsumowanie

Urolodzy stwierdzili, że jest związek między zażywaniem środków przeciwbólowych a dysfunkcją erekcyjną. A wynika to nie tyle z nieprawidłowego funkcjonowania równowagi hormonalnej, ile z faktu, że mężczyźni polegają tylko na tych lekach bez powodu. Przyjmują je, ponieważ odczuwają duże dolegliwości bólowe, które przecież mają jakieś podłoże. Jakie? Zapalenie gruczołu krokowego, takie jak gruczolak, nerwoból, rwa kulszowa, zwężenie tętnic szyjnych (bardzo częsta przyczyna bólów głowy, zwłaszcza u mężczyzn), przepuklina międzykręgowa. Ale nigdy nie wiadomo, które schorzenie panoszy się w organizmie mężczyzny. Często problem, może być złożony i konieczna jest dokładna diagnostyka. A funkcja seksualna mężczyzny jest bardzo wrażliwa na ból. A jeśli są to chroniczne bóle, niezmiennie dochodzi do zaburzenia potencji. Trzeba, więc poszukać przyczyny bólu, wyeliminować ją, a wtedy potencja będzie w porządku a schorzenie powodujące dolegliwości zostanie wyleczone.

You may have missed